Στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης  για την Παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ που τιμάται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίου οι μαθητές κι οι μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν ενημέρωση από εργαζόμενους στην , Εταιρία Γονέων Ατόμων με Νοητική Υστέρηση .Οι κυρίες Μαυρίκου Ειρήνη-εργοθεραπεύτρια  και Αργυρώ Κασαμπά-  νοσηλεύτρια, ενημέρωσαν   τα παιδιά για τις παροχές του Κέντρου Διημέρευσης και Ημερήσιας  Φροντίδας και  για τις Στέγες Υποστηριζόμενης Διαβίωσης (οικοτροφείο και  διαμερίσματα) που προσφέρουν σε ενήλικα άτομα με νοητική στέρηση, καθώς επίσης και  τις δραστηριότητες και  τις δράσεις εξωστρέφειας με τις οποίες ασχολούνται. Όλοι μαθητές /τριες  παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παρουσίαση και  έλυσαν απορίες τους .

Ανανεώσαμε το ραντεβού μας για την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου, όπου θα έρθουν στο σχολείο μας και άτομα που ζουν στη δομή για την πραγματοποίηση κοινών δράσεων.

Ακολουθεί φωτογραφία από την παρουσίαση στη Β΄ και Γ΄ τάξη :

Κι επίσης από την παρουσίαση στη Στ΄ τάξη :