Φέτος συμπληρώθηκαν 50 χρόνια από την εξέγερση των φοιτητών του Πολυτεχνείου κατά της δικτατορίας των συνταγματαρχών. Τα παιδιά του σχολείου μας παρακολούθησαν μια εξαιρετική γιορτή από τους μαθητές της Ε΄ τάξης, οι οποίοι παρουσίασαν  μέσα από μια πρωτότυπη προσέγγιση τα γεγονότα του’73. Επιπλέον στην τάξη παρακολουθήσαμε την ταινία 12.410 και  1 Τριαντάφυλλα, στην οποία μέσα από τα μάτια μιας γάτας που βρισκόταν στο Πολυτεχνείο παρουσιάζονται τα γεγονότα του Νοέμβρη του ’73.  Τα  παιδιά συγκινημένα  με την ταινία προχώρησαν στην κατασκευή του τανκ που έριξε την πόρτα του Πολυτεχνείου  και προχώρησε στο εσωτερικό της αυλής του Πολυτεχνείου και προσέφεραν τα δικά τους λουλούδια στους νέους φοιτητές που υπερασπίστηκαν την Ελευθερία και τη Δημοκρατία.