Η ΔΙΠΕ Χίου, συγχαίρει τη δασκάλα μας, Σαραντινούδη Μαρία του 9ου Δημοτικού Σχολείου Χίου για το υπέροχο πόνημά της  με τίτλο

«Το παγκάκι -Μια ιστορία για το διαζύγιο» εκδόσεις Αλφα Πι.

Πραγματεύεται ένα μείζονος σημασίας κοινωνικό ζήτημα, το διαζύγιο  και πώς το αντιμετωπίζουν τα μέλη της οικογένειας.

Διαπιστώνει ο αναγνώστης την ευαισθησία, τη διακριτικότητα της συγγραφέως, αλλά και  μία έκδηλη  αισιόδοξη στάση ζωής

Μιλάει στις ευαίσθητες παιδικές ψυχές –και όχι μόνο-εμφυσώντας τους αισιόδοξα συναισθήματα και τρόπους διαφυγής προς τα εμπρός.

Αγαπητή Μαρία,

Γνωρίζαμε όλοι οι συνάδελφοί σου την παροιμιώδη αγάπη σου για τα παιδιά και το άριστο εκπαιδευτικό έργο που επιτελείς καθόλη την σταδιοδρομία σου.

Μας εξέπληξες όμως –πάντα ευχάριστα- με την εντυπωσιακή σου συγγραφική ικανότητα .

Είναι βέβαιο ότι οι μαθητές σου θα ενισχύσουν το συναισθηματικό τους κόσμο και θα συμβάλλεις αποφασιστικά στη διαμόρφωση υγιών προσωπικοτήτων.

Πάντα άξια Μαρία, πάντα οδηγός και φάρος για τους μαθητές σου!

Με περηφάνια

ΔΙΠΕ Χίου

Γιάννης Ρες

Δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο την ανακοίνωση της ΔΙΠΕ Χίου :

Στγχαρητήρια επιστολή