Τη Δευτέρα 27 Νοεμβρίου επισκέφτηκαν το σχολείο μας οι κυρίες Μαυρίκου Ειρήνη-εργοθεραπεύτρια  και Αργυρώ Κασαμπά-  νοσηλεύτρια, από την  Ε.Γ.Α.Ν.Υ. Χίου. Μας ενημέρωσαν για τους χώρους και το σχολείο των ωφελούμενων  που φιλοξενούνται εκεί και για την καθημερινότητά τους. Αυτή η ενημέρωση ήταν η προετοιμασία για την κυρίως δράση που ακολούθησε την Παρασκευή, 1 Δεκεμβρίου. Οι ωφελούμενοι  της Ε.Γ.Α.Ν.Υ. με τη συμμετοχή και τη βοήθεια των ατόμων του προσωπικού παρουσίασαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας παράσταση θεάτρου σκιών με τίτλο : «Είντα γίνεται στη Χιο;».

Οι μαθητές/ μαθήτριες των Β΄,Γ,Δ΄ και Ε΄ τάξης του σχολείου μας που παρακολούθησαν την παράσταση  επιφύλασσαν στο τέλος ένα πολύ θερμό χειροκρότημα για τους ηθοποιούς και όλους τους συντελεστές της παράστασης.  Τα χαμόγελα και ο ενθουσιασμός των συμμετεχόντων μας συνεπήραν όλους και χαρήκαμε ιδιαιτέρως που είχαμε την ευκαιρία να φιλοξενήσουμε στο χώρο του σχολείου μας αυτή την αξιόλογη δράση. Ήταν μεγάλη μας χαρά που γνωρίσαμε ανθρώπους που με το ψυχικό τους σθένος και τη θετική τους ενέργεια, ξεπερνούν δυσκολίες και  ανοίγουν τα φτερά τους για να αποκτήσουν νέες εμπειρίες και καινούριους φίλους.

Η ανταλλαγή δώρων και από τις δύο πλευρές ήρθε να σφραγίσει την αρχή μιας νέας φιλίας…

Ευχαριστούμε θερμά τους φιλοξενούμενους και το προσωπικό του Ε.Γ.Α.Ν.Υ. που μας πρόσφεραν αυτήν την εμπειρία.

Δ΄ Τάξη: Έφη Παληού