Την Παρασκευή, 8 Δεκεμβρίου, οι μαθητές/τριες της Δ΄ και Ε΄ τάξης επισκέφτηκαν το Μουσείο Μαστίχας και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: « Παίζοντας τότε… και τώρα…». Μέσα από μια ωραία παρουσίαση ταξίδεψαν πίσω στο χρόνο, είδαν παιχνίδια από τα παλιά χρόνια και τα σύγκριναν με τα αντίστοιχα σημερινά παιχνίδια. Το κοινό μέσα από το πέρασμα όλων αυτών των χρόνων; Η ανάγκη των παιδιών να παίζουν! Φυσικά, το δεύτερο μέρος του προγράμματος ήταν αυτό που ευχαρίστησε περισσότερο τους μαθητές μας, αφού τους τους δόθηκε ένα κομμάτι πηλός και μπόρεσε ο καθένας τους να δημιουργήσει ένα δικό του αντικείμενο-παιχνίδι, εμπνευσμένος από το πρόγραμμα που παρακολούθησε. Η καλλιτεχνική φύση των παιδιών είναι δεδομένη, οπότε είδαμε πολλά ωραία αντικείμενα τα οποία τα παιδιά πήραν μαζί τους ως ενθύμια της όμορφης αυτής επίσκεψης στο μουσείο.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους του Μουσείου Μαστίχας που προσφέρουν αυτά τα ενδιαφέροντα εκπαιδευτικά προγράμματα στους μαθητές μας και ανυπομονούμε για επόμενες ανάλογες εμπειρίες μας στο Μουσείο!!!

Δ΄ Τάξη: Έφη Παληού