Την Παρασκευή 26 Ιανουαρίου 2024 επισκεφθήκαμε το ΚΠΕ Ομηρούπολης στην Κλειδού για να παρακολουθήσουμε το πρόγραμμα « Στα περιβόλια με τις Εσπερίδες». Τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με το πολιτισμικό και αγροτικό τοπίο του Κάμπου, μέσα από την αρχιτεκτονική και το φυσικό περιβάλλον του τόπου. Έμαθαν για την πολιτιστική παράδοση της περιοχής και τις οικονομικές δραστηριότητες των κατοίκων που ασχολούνται με τη γεωργία και το εμπόριο. Γνώρισαν μεθόδους γεωργικής καλλιέργειας με έμφαση στη βιοκαλλιέργεια και έγιναν και οι ίδιοι περιβολάρηδες, αφού έμαθαν πώς να φροντίζουν μια λεμονιά. Δεν έλειπε και η  βιωματική μάθηση μέσα από το παιχνίδι καθώς χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και έπαιξαν παιχνίδι ερωτήσεων με τη Β’ Τάξη.  Τέλος την παράσταση έκλεψε « Ο Καραγκιόζης περιβολάρης» και οι μικροί μαθητές διασκέδασαν και ανέκτησαν τη νέα γνώση μέσα από το θέατρο σκιών.