Οι μαθητές- τριες  των Α’ και Β’ τάξεων  του σχολείου μας παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης της πόλης μας « Ο μικρός Κοραής». Μέσα από παιχνίδια και βιωματικές δράσεις έμαθαν για τη ζωή και το έργο του Αδαμάντιου Κοραή. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στους χώρους της βιβλιοθήκης και είδαν προσωπικά αντικείμενά του. Η κα Σέβη και η κα Μαρία, υπεύθυνες του προγράμματος, μετέδωσαν τη νέα γνώση στα παιδιά.

Στη συνέχεια ακολούθησε δράση από την κυρία Ποριώτη Πόπη στον πάνω όροφο της βιβλιοθήκης. Η κυρία Ποριώτη μέσα από το παραμύθι της εκπαιδευτικού Δέσποινας Γεμέλου καθώς και  βιωματικά παιχνίδια, έμαθε στα παιδιά για το πώς ήταν η ζωή στη Χίο τα περασμένα χρόνια, για την τοπική ενδυμασία, τις ασχολίες των κατοίκων και τον γάμο.

Ήταν μια πλούσια μέρα γεμάτη γνώσεις και παιχνίδι για μικρούς και μεγάλους. Ευχαριστούμε θερμά τις κυρίες για την υπομονή τους και την καλή τους διάθεση να μεταδώσουν τις γνώσεις τους!

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί: Σαραντινούδη Μαρία, Τσουρουγιάννη Ιωάννα