Από τη 1η ως τις 31 του Μάρτη, τα παιδιά φορούν στον καρπό του χεριού τους ένα βραχιολάκι, φτιαγμένο από στριμμένη άσπρη και κόκκινη κλωστή, τον Μάρτη ή Μαρτιά. Σύμφωνα με τη λαϊκή παράδοση, ο Μάρτης προστατεύει τα πρόσωπα των παιδιών από τον πρώτο ήλιο της άνοιξης, για να μην καούν.

Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε σήμερα τους μαθητές και τις μαθήτριες όλου του σχολείου μας από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων. Χάρισαν σε κάθε παιδί από ένα μαρτιάτικο βραχιολάκι.  Βλέποντας τον ηλιόλουστο καιρό σήμερα βάλαμε γρήγορα τα βραχιολάκια μας, για να υποδεχτούμε με χαρά τον πρώτο μήνα της άνοιξης.

Σας ευχαριστούμε θερμά που είστε πάντα κοντά στα παιδιά, στηρίζοντάς τα και αναβιώνοντας μαζί τους τα έθιμα του τόπου μας! Να είστε καλά!