Την Τετάρτη 6 Μαρτίου,  οι μαθητές /μαθήτριες της Α΄,  Β΄ και Δ΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στη δράση: «Σπάω τη σιωπή, σπάζοντας μπαλόνια», δράση που προτάθηκε από το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και υλοποιήθηκε στην πόλη μας, όπως και σε πολλές άλλες πόλεις στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του Σχολικού Εκφοβισμού. Τα παιδιά συναντήθηκαν στην πλατεία Βουνακίου με μαθητές από άλλα σχολεία, μικρότερους και μεγαλύτερους και παρακολούθησαν τα  δρώμενα που είχαν ετοιμάσει οι μαθητές των άλλων σχολείων εναντίον της σχολικής βίας. Οι μαθητές του σχολείου μας με τη σειρά τους παρουσίασαν σχετική αφίσα, μοίρασαν στους παρευρισκόμενους ενημερωτικά φυλλάδια για τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να σταματήσουμε τον σχολικό εκφοβισμό, φόρεσαν τις μάσκες του θύτη, του θύματος και του παρατηρητή, κάτι το οποίο τους επέτρεψε να μπουν για λίγο στη θέση όλων των εμπλεκομένων στο φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού. Τέλος, τραγούδησαν το τραγούδι: «Όπου υπάρχει αγάπη» περνώντας το μήνυμα ότι η αγάπη είναι η λύση στο πρόβλημα της βίας στα σχολεία.

Οι μαθητές/ μαθήτριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία μέσα από αυτή την ξεχωριστή δράση να συμπράξουν με μαθητές διαφόρων ηλικιών από πολλά σχολεία του νησιού μας και με τον ήχο των μπαλονιών που έσκασαν να περάσουν ένα ηχηρό μήνυμα κατά της σχολικής βίας!

Δ΄ Τάξη: Έφη Παληού