Με ιδιαίτερη χαρά και τιμή υποδεχθήκαμε σήμερα την κα Σταματία Καραμανή και την  κα Φωτεινή Ορφανούδη , γιαγιά και μαμά του μαθητή της τάξης μας Κωνσταντίνου , οι οποίες ήρθαν στο σχολείο μας για να μας δείξουν πώς φτιάχνεται η κυρά Σαρακοστή από ζύμη. Με πολλή προθυμία , αγάπη  και οργάνωση  οι κυρίες έφεραν τα απαραίτητα σκεύη και  υλικά , αλεύρι, νερό, αλάτι  και γαρίφαλα (μοσχοκάρφια ) και έφτιαξαν το ζυμάρι. Τα παιδιά βοήθησαν στο να σχηματιστεί και να διακοσμηθεί η κυρά –Σαρακοστή . Παίξαμε με το ζυμάρι, συζητήσαμε για το έθιμο και το διασκεδάσαμε πολύ ! Οι ευγενέστατες κυρίες μας πρόσφεραν κι άλλη μια κυρά Σαρακοστή , φαγώσιμη, η οποία «εξαφανίστηκε» σε χρόνο μηδέν από τη νοστιμιά  και τη φρεσκάδα της! Από το κέρασμα που μας προσέφεραν δεν έλειψαν και  χειροποίητα κουλουράκια . Δεν παραλείψαμε να τις ευχαριστήσουμε με μια μεγάλη αγκαλιά  και ένα φάκελο από ζωγραφιές.  Να ευχηθούμε να είναι πάντα καλά και του χρόνου να ξαναέρθουν για να κάνουμε κι άλλες παρασκευές !

Πατήστε στην παρακάτω εικόνα για να δείτε φωτογραφίες από τη δράση μας :