Στο πλαίσιο του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος και συγκεκριμένα της ενότητας 7 «Τα φυτά», οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β τάξης, αφού παρακολούθησαν σχετικό βίντεο ταξινόμησαν τα φυτά σε δέντρα, πόες και θάμνους, ανάλογα με το πόσα χρόνια ζουν και το είδος του βλαστού τους.

Εκμεταλλευόμενοι το τριήμερο και τον ανοιξιάτικο καιρό, οι μαθητές και οι μαθήτριες με τις οικογένειές τους πήγαν στα χωριά τους και μάζεψαν φυτά. Τα κόλλησαν σε χαρτόνι, έγραψαν σε λεζάντα το όνομα του φυτού και την κατηγορία του και σήμερα τα έφεραν περιχαρείς στο σχολείο. Έτσι κάθε ομάδα έφτιαξε το δικό της φυτολόγιο! Περήφανοι για το αποτέλεσμα περάσαμε από τη Διευθύντρια του σχολείου και τις γειτονικές τάξεις να δείξουμε τα υπέροχα μυρωδάτα φυτολόγιά μας!

Η βιωματική μάθηση έχει πολλαπλά οφέλη, καθώς συνδυάζει τη γνώση με τη χαρά της δημιουργίας!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός Β τάξης: Σαραντινούδη Μαρία