Την Παρασκευή 29 Μαρτίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης του σχολείου μας πήραν μέρος στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τρίποντα στα σχολεία» της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης που έλαβε χώρα στο Κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο Χίου. To πρόγραμμα έχει ως σκοπό να γνωρίσουν οι μαθητές τις ολυμπιακές αξίες και τα αθλητικά ιδεώδη και επιμέρους στόχους τη γνωριμία με το μπάσκετ, την προαγωγή της ισότητας των δύο φύλων , της συνεργασίας, της ομαδικότητας , την απομάκρυνση από τα ηλεκτρονικά παιχνίδια, το παιχνίδι στην αυλή και την δια βίου άσκηση. Παιδιά από πολλά δημοτικά σχολεία της Χίου συμμετείχαν σε αυτήν την εκδήλωση και χωρισμένα σε ομάδες διαγωνίστηκαν μεταξύ τους με πολύ πάθος και ενθουσιασμό αλλά πάνω από όλα με χαμόγελα και ευγενή άμιλλα. Μια ξεχωριστή εμπειρία για τα παιδιά που τους έδωσε την ευκαιρία να συνδέσουν έναν αγώνα μπάσκετ, όχι τόσο με το τελικό σκορ αλλά  πάνω από όλα με τη διασκέδαση και την ψυχαγωγία.

Πατήστε στην παρακάτω εικόνα για να δείτε σχετικές φωτογραφίες :