2/4/24 Μέρα Παιδικού Βιβλίου σήμερα και με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β τάξης συζητήσαμε την αξία και την προσφορά του βιβλίου.

Παρουσιάζοντας τους το παιδικό μου βιβλίο «Το παγκάκι» από τις εκδόσεις Άλφα Πι, εξηγήσαμε τη διαδικασία της συγγραφής ενός βιβλίου. Καταλήξαμε ότι χρειάζεται μια ιδέα, φαντασία, ήρωες, μήνυμα και πολλή υπομονή και επιμονή. Μελετήσαμε τα μέρη ενός βιβλίου και ασχοληθήκαμε ιδιαίτερα με το εξώφυλλο. Τονίσαμε την σπουδαιότητα της ομάδας και της συνεργασίας όλων των μελών που εργάζονται για την έκδοση ενός βιβλίου(συγγραφέας, εικονογράφος, τυπογράφος, γραφίστας).

Περιηγηθήκαμε στην Έκθεση Βιβλίου που κάνει το Σχολείο μας και αγοράσαμε με χαρά τα καινούρια μας βιβλία βάζοντας και το νέο μας σελιδοδείκτη!

Τα βιβλία τα αγαπάμε, καθώς είναι ένα παράθυρο στον έξω κόσμο!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Σαραντινούδη Μαρία