Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, ημέρα γέννησης του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Έτσι κι εμείς επισκεφθήκαμε την έκθεση παιδικού βιβλίου, η οποία φιλοξενήθηκε στον χώρο της Βιβλιοθήκης του σχολείου μας και αγοράσαμε βιβλία που μας κέντρισαν τη φαντασία.

Θυμηθήκαμε ξανά ότι  βιβλία που διαβάζουμε μας μεταφέρουν σε κόσμους μαγικούς! Μας βοηθούν να εμπλουτίσουμε το λεξιλόγιό μας, να βελτιωθούμε στην ανάγνωση, να αναπτύξουμε τη φαντασία μας, μας χαλαρώνουν και  μας κάνουν να νιώθουμε όμορφα!

Επίσης μια μαθήτρια της τάξης μας, μας παρουσίασε το βιβλίο της με τίτλο « Πριγκίπισσες» που είχε γράψει όταν ήταν στο Νηπιαγωγείο με τη βοήθεια του αδερφού της. Το χάρισε στη δανειστική βιβλιοθήκη της τάξης μας, με σκοπό να έχουν τη δυνατότητα να το δανειστούν οι συμμαθητές της. Όλοι μας ενθουσιαστήκαμε από το εγχείρημά της και το πολύ όμορφο αποτέλεσμα και ανυπομονούμε για το επόμενο!