Από την αρχή του 2024 ταξιδεύουμε με το πρόγραμμα «Οδυσσέας» του Πανεπιστημίου Κρήτης. Σκοπός του ταξιδιού; Να συνεργαστούμε με άλλα σχολεία για να σχεδιάσουμε δραστηριότητες από απόσταση μέσω τηλεδιάσκεψης, να αξιοποιήσουμε εφαρμογές του διαδικτύου δημιουργικά και με ασφάλεια, να ερευνήσουμε, να «χτίσουμε» νέες γνώσεις.

Στην πρώτη μας τηλεδιάσκεψη συναντηθήκαμε διαδικτυακά με το 4ο Δημοτικό Σχολείο Ελληνικού και γνωρίσαμε τους συνταξιδιώτες μας στο «Οδυσσέας».  Τους συστήσαμε το σχολείο μας και την τάξη μας, δείχνοντας όσα θεωρούμε εμείς σημαντικά. Ύστερα, αφού παρακολουθήσαμε την παρουσίαση που ετοίμασαν οι νέοι μας φίλοι για τον τόπο τους, τους ξεναγήσαμε στη Χίο μας, αφού επιλέξαμε τι θα δείχναμε σε έναν συνομήλικό μας που θα ήθελε να μας επισκεφτεί.

Παρακάτω, πατώντας στις εικόνες, μπορείτε να δείτε τις παρουσιάσεις μας, αλλά κι έναν διαδραστικό χάρτη με τις αγαπημένες μας περιοχές στο νησί μας.

Παρουσίαση: “Η Χίος μας”
Διαδραστικός χάρτης
Παρουσίαση: “Το σχολείο μας”