17/04/24

Μια ακόμη προγραμματισμένη και κατάλληλα σχεδιασμένη, βιωματική σχολική δράση, πραγματοποιήθηκε σήμερα στο σχολείο μας. Ευχαριστώ πολύ την κ. Βάσω, μητέρα μαθητή της τάξης μας, που με την παρουσία της βοήθησε στην ανάπτυξη των ικανοτήτων και δεξιοτήτων των μαθητών/τριών μου, στην αισθητική καλλιέργεια, στην έκφραση της δημιουργικότητας και στη συνεργατικότητα. Όλοι εμείς οι δάσκαλοι, γνωρίζουμε ότι οι σχολικές δράσεις συντελούν στο άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία και επιτελούν αντισταθμιστικό ρόλο, παρέχοντας τη δυνατότητα σε όλα τα παιδιά να συμμετέχουν σε δραστηριότητες που διευρύνουν τους ορίζοντές τους. Γιατί το σχολείο δεν πρέπει να ναι μόνο στείρα γνώση.

Με τη βοήθεια της γλυκιάς και αγαπημένης μανούλας κ. Βάσως τα βρασμένα αυγουλάκια μετατράπηκαν σε έργα τέχνης στα χέρια των ταλαντούχων παιδιών μου.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός Β τάξης: Σαραντινούδη Μαρία