ΔΕΥΤΕΡΑ 07/12/2020

09:00 Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Το πουλόβερ» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου – Αφροδίτη Τζεβελέκου)

09:09 Γλώσσα Α’: Επανάληψη της ενότητας «Η παρέα» (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζόγιαννη)

09:42 Μελέτη Περιβάλλοντος Β’: Ζώα: Εμείς και τα ζώα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Μπόραντα)

10:08 Γλώσσα Γ’: Ενεργητική και Παθητική Φωνή Ενεστώτα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)

10:32 Αγγλικά Γ’-Δ’: At home (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)

10:49 Μαθηματικά Ε’: Κλάσματα μεγαλύτερα της ακέραιης μονάδας (Εκπαιδευτικός: Λεωνίδας Μπανάκος)

11:09 Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Σχηματισμός ρημάτων -βάλλω. Σύνθεση και παραγωγή (Εκπαιδευτικός: Λαμπρινή Κουτσοκέρα)

11:26 Γερμανικά Ε’-ΣΤ’: Καλημέρα (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)

ΤΡΙΤΗ  08/12/2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Οι καλοί και οι κακοί πειρατές» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Αφροδίτη Τζεβελέκου)

Γλώσσα Α’: Καμήλα και μήλα (Η) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)

Αγγλικά Α’-Β’: My English (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)

Γλώσσα Γ’: Οι μικροί ταξιδιώτες ανεβαίνουν στο βουνό (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου)

Γλώσσα Δ’: Στον δρόμο με τον Σωτήρη (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα)

Μαθηματικά Ε’: Ισοδυναμία κλασμάτων – απλοποίηση κλασμάτων (Εκπαιδευτικός: Λεωνίδας Μπανάκος)

Γερμανικά Ε’-ΣΤ’ (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)

Ιστορία ΣΤ’: Τα κυριότερα επαναστατικά κινήματα (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Πασιόπουλος)

ΤΕΤΑΡΤΗ  09/12/2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Μια κάμπια πολύ πεινασμένη» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Αφροδίτη Τζεβελέκου)

Θεατρική αγωγή Α’- Δ’: Ο ρόλος στο παράθυρο (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Τριανταφυλλοπούλου)

Μελέτη Περιβάλλοντος Β’: Τα ζώα και το περιβάλλον τους (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Μπόραντα)

Μελέτη Περιβάλλοντος Γ’: Σήματα οδικής κυκλοφορίας (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου)

Μαθηματικά Γ’: Προσθέσεις και αφαιρέσεις τριψήφιων αριθμών (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα)

Ευέλικτη ζώνη Δ’-ΣΤ’: Κινηματογραφικό Εργαστήρι (Εκπαιδευτικός: Γιάννα Δεληγιάννη)

Αγγλικά Ε’-ΣΤ’: A different country (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)

Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Σχηματισμός ρημάτων -άγω. Σύνθεση και παραγωγή (Εκπαιδευτικός: Λαμπρινή Κουτσοκέρα)


ΠΕΜΠΤΗ  10/12/2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Μάντεψε πόσο σ’ αγαπώ» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Ιωάννα Καμπούρη)

Αγγλικά Α’-Β’: My pencil case (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)

Διαθεματικό Β’: Ανάγκες και δικαιώματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)

Μαθηματικά Γ’: Εισαγωγή στα κλάσματα (Εκπαιδευτικός: Αλέκα Μίχου)

Αγγλικά Γ’-Δ’: The Olympics (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)

Μουσική Γ’-ΣΤ’: Φωνή ήχος – ενεργοποίηση φωνής (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης)

Γερμανικά Ε’-ΣΤ’: (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)

Αγγλικά Ε’-ΣΤ’: Around Greece (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  11/12/2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Παραμυθοκουζίνα με συνταγές του Τζάννι Ροντάρι»(Εκπαιδευτικοί: Κώστας Στοφόρος, Άννα Βασιλειάδη)

Φυσική Αγωγή Α’-Β’: Η απόδραση των γραμμάτων (Εκπαιδευτικός: Ερατώ Παλαιολόγου)

Θεατρική Αγωγή Α’-Β’: Οι πειρατές στο νησί με τους καθρέφτες (Εκπαιδευτικοί: Σπυριδούλα Μπιρμπίλη / Ηλέκτρα Μήτσουρα)

Μαθηματικά Γ’: Οι κλασματικές μονάδες (Εκπαιδευτικός: Αλέκα Μίχου)

Θρησκευτικά Γ’: Χριστούγεννα: Ο Θεός γίνεται άνθρωπος (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου)

Θρησκευτικά Δ’: Παναγία, η Μητέρα του Χριστού (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου)

Γερμανία Ε’-ΣΤ’: (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)

Ιστορία ΣΤ’: Η Φιλική Εταιρεία (Εκπαιδευτικός΅: Γιώργος Πασιόπουλος)


Πηγή άρθρου: Εκπαιδευτική τηλεόραση: Το πρόγραμμα της επόμενης εβδομάδας | fresh-education

ΔΕΥΤΕΡΑ 30/11/2020
09:00 Μαθηματικά Α’: Οι αριθμοί ως το 10 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)

09:30 Γλώσσα Α’: Ρινόκερος και κόκορας Ρ-ρ (διδασκαλία του Ρ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)

09:58 Μαθηματικά Γ’: Αριθμοί μέχρι το 3000 (Εκπαιδευτικός: Πέννυ Σακέτου)

10:21 Μαθηματικά Γ’- Δ’: Επανάληψη προπαίδειας (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου)

10:42 Αγγλικά Ε’: Our Online World (Εκπαιδευτικός: Δημήτρης Πριμάλης)

11:02 Φυσική Ε’- ΣΤ’: Θερμαίνοντας και ψύχοντας τα υλικά σώματα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Γκικοπούλου)

11:22 Μαθηματικά ΣΤ’: Κριτήρια διαιρετότητας (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου)

ΤΡΙΤΗ  01/12/2020

Γλώσσα Α’: Ιστορίες (Ι) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)

Μουσική Α’- Β’: Μια ηχοιστορία. Η ιστορία του σκατζόχοιρου (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης)

Γλώσσα Β’: Χωχαρούπα. Η αρχή του ταξιδιού (Εκπαιδευτικός: Νατάσα Καλλίτση)

Γλώσσα Γ’: Γη και θάλασσα (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου)

Γεωγραφία Δ’ – Ε’: Τα γεωγραφικά διαμερίσματα (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)

Γαλλικά Ε’ – ΣΤ’: Συστηνόμαστε στα γαλλικά (Εκπαιδευτικός: Χριστίνα Βενάρδου)

Μουσική Ε’ – ΣΤ’: Ελληνική μουσική δημιουργία – Θόδωρος Αντωνίου (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης)

Μαθηματικά ΣΤ’: Πρώτοι και σύνθετοι αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου)  

ΤΕΤΑΡΤΗ  02/12/2020

Γλώσσα Α’: Θέατρο σκιών (Θ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)

Γλώσσα Β’: Χωχαρούπα. Ο άντρας με το ακορντεόν και την άρπα (Εκπαιδευτικός: Νατάσα Καλλίτση)

ΤΠΕ Β’-Γ’: Ζωγραφίζοντας με το υπολογιστικό φύλλο (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος)

Φυσική αγωγή Γ’-Δ’: Συντονισμός-συγχρονισμός (Εκπαιδευτικός: Αμαλία Λιοπύρη)

Ιστορία Ε’: Ο Ιουστινιανός μεταρρυθμίζει τη διοίκηση και τη νομοθεσία (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)

ΤΠΕ Ε’-ΣΤ’: Ψωνίζοντας έξυπνα με το υπολογιστικό φύλλο (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος)

Αγγλικά ΣΤ’: Let’s go shopping! (Εκπαιδευτικός: Δημήτρης Πριμάλης)

Ιστορία ΣΤ’: Ο Ρήγας Βελεστινλής και ο Αδαμάντιος Κοραής (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)

  ΠΕΜΠΤΗ  03/12/2020

Γλώσσα Α’: Μύτη σαν σαλάμι (Μ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)

Γλώσσα Β’: Ταξίδι στη Χωχαρούπα…συνέχεια (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)

Ιστορία Γ’: Θησέας, το βασιλόπουλο της Τροιζήνας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)

Μαθηματικά Δ’: Θυμάμαι τους δεκαδικούς αριθμούς (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Παινέση)

Μαθηματικά Ε’: Οι κλασματικοί αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη)

Γεωγραφία Ε’-ΣΤ’: Καιρός και κλίμα (Εκπαιδευτικός: Στάθης Διακουμάκος)

Γλώσσα ΣΤ’: Η ζωή σε άλλους τόπους: Αυτόχθονες λαοί και σπίτι μας είναι η γη (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)

Κοινωνική και πολιτική αγωγή ΣΤ’: Το εκπαιδευτικό σύστημα (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)  

 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  04/12/2020

Μαθηματικά Α’: Γραφή της πρόσθεσης με χρήση συμβόλων (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Τζαβέλλα)

Μαθηματικά Α’: Οι αριθμοί από το 10 μέχρι το 20 (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Τζαβέλλα)

Γλώσσα Β’: Αν όλα τα παιδιά της Γης (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)

Ιστορία Γ’: Ο Θησέας στην Κρήτη (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου)

Μελέτη Περιβάλλοντος Γ’: Τα μέσα συγκοινωνίας και μεταφοράς στη ζωή (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου)

Μαθηματικά Δ’: Προσθέτω και αφαιρώ δεκαδικούς αριθμούς (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Παινέση)

Φυσική Ε’-ΣΤ’: Ήχος (Εκπαιδευτικός: Ράνια Γκικοπούλου)

Θρησκευτικά ΣΤ’: Το μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας (Εκπαιδευτικός: Χρυσάνθη Βαβέτση)


Πηγή άρθρου: Το πρόγραμμα μαθημάτων στην Εκπαιδευτική Τηλεόραση από Δευτέρα 30/11 έως και Παρασκευή 4/12 | fresh-education

Δείτε παρακάτω το πρόγραμμα των μαθημάτων προηγούμενης εβδομάδας:

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *