Με  την επαναλειτουργία των σχολείων δια ζώσης προβλέπονται τα παρακάτω:

Αγαπητοί γονείς,

Αν κάποιο παιδί έχει οποιαδήποτε αδιαθεσία, μην το στείλετε στο σχολείο.

Επικοινωνείτε με το γιατρό σας για οδηγίες.

Φροντίστε να έχουν τα παιδιά τουλάχιστον 3 μάσκες μαζί τους σε ειδικό σακουλάκι.

Αν κάποιο παιδί απουσιάζει τις μέρες των self- test,  την ημέρα που θα έρθει πάλι στο σχολείο το κάνει  και το δηλώνει στην πλατφόρμα και το εκτυπώνει.

ΠΟΤΕ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΕΣΤ

Κάνουμε  selftest  μόνο για την πρώτη βδομάδα επιστροφής στο σχολείο τρεις φορές.

Κυριακή  9/1 απόγευμα, (εκτυπώνουμε το αποτέλεσμα ή χειρόγραφη κάρτα Covid)

Δευτέρα 10/1 απόγευμα , (εκτυπώνουμε το αποτέλεσμα ή χειρόγραφη κάρτα Covid)

Πέμπτη 13/1 απόγευμα, (εκτυπώνουμε το αποτέλεσμα ή χειρόγραφη κάρτα Covid).

Τα selftest  τα δηλώνουμε υποχρεωτικά στην πλατφόρμα  https://edupass.gov.gr

Τα  self test  τα κάνουν  όλοι οι μαθητές, εμβολιασμένοι- ανεμβολίαστοι, νοσήσαντες-μη νοσήσαντες.

Από 17/1/2022 καλά να είμαστε και μετά, κάθε Δευτέρα απόγευμα και Πέμπτη απόγευμα.

1)ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΜΑΘΗΤΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΙ ΘΕΤΙΚΟΣ ΣΕ COVID-19; Για πόσο καιρό προβλέπεται καραντίνα; Πότε και με ποιους όρους επιστρέφει στο σχολείο;

Αν ένας μαθητής διαγνωστεί θετικός στον COVID-19, τότε θα μπαίνει σε απομόνωση για 5 ημέρες τουλάχιστον. Η απομόνωση θα διακόπτεται μετά από 5 ημέρες :

(α) εφόσον δεν υπάρχουν συμπτώματα, ή τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο – προεξάρχοντος του πυρετού – υποχωρούν, και

(β) με αρνητικό σελφ τεστ. Εάν ο πυρετός συνεχίζει ή υπάρχει θετικό σελφ (ή ράπιντ) τεστ, η απομόνωση θα παρατείνεται.

2)Τι προβλέπεται για μαθητές σε περίπτωση στενής επαφής με κρούσμα επιβεβαιωμένου περιστατικού COVID-19 εκτός σχολείου; Δηλαδή, τι γίνεται όταν, π.χ., υπάρχει κρούσμα στο σπίτι;

·         Αν πρόκειται για εμβολιασμένους μαθητές, τότε προσέρχονται στο σχολείο κανονικά και κάνουν τρία σελφ τεστ τις ημέρες 0-1, 3 και 5-7.

·          Αν πρόκειται για μη εμβολιασμένους μαθητές, τότε παραμένουν σε απομόνωση για 5 ημέρες, και διενεργούν σελφ τεστ την 5η ημέρα μετά την έκθεση.

3)Τι ισχύει για τους ανεμβολίαστους μαθητές και εκπαιδευτικούς που έχουν νοσήσει; Οι ανεμβολίαστοι μαθητές ή εκπαιδευτικοί που έχουν νοσήσει εντός του τελευταίου τριμήνου υποβάλλονται σε 2 δωρεάν σελφ τεστ την εβδομάδα,όπως και οι εμβολιασμένοι.Την 1η εβδομάδα, ΟΛΟΙ 3 ΣΕΛΦ ΤΕΣΤ ΕΠΙΣΗΣ: 1)Τα δύο δωρεάν εβδομαδιαία σελφ τεστ πλέον θα διενεργούνται όχι μόνο από τους μη εμβολιασμένους μαθητές αλλά επίσης και από τους εμβολιασμένους μαθητές και εκπαιδευτικούς.

4) ΚΡΟΥΣΜΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ: Σε περίπτωση κρούσματος στην τάξη, επεκτεινόμαστε σε αυξημένους ελέγχους σε όλο το τμήμα.

·         οι μη εμβολιασμένοι μαθητές θα κάνουν δωρεάν τεστ, κάθε μέρα, για 5 ημέρες. Συγκεκριμένα, θα κάνουν δύο ράπιντ και ένα σελφ τεστ σε διάστημα 5 ημερών, επιπλέον των δύο σταθερών σελφ τεστ την εβδομάδα, άρα 5 τεστ σε 5 ημέρες.

·         Οι εμβολιασμένοι μαθητές θα κάνουν ένα σελφ τεστ, επιπλέον των δύο εβδομαδιαίων σελφ τεστ, δηλαδή συνολικά τρία σελφ τεστ

Καλή Χρονιά

Η Δντρια