Οι μαθητές και οι μαθήτριες μας όλων των τάξεων στα πλαίσια της ευαισθητοποίησης και της ενημέρωσης για τα ΑμεΑ και με σύμμαχο τον καλό καιρό και την καθοδήγηση του γυμναστή μας κ. Παμείνη Ατσάλη βγήκαν στην αυλή και ασχολήθηκαν με τα παραολυμπιακά αθλήματα.

Έπαιξαν sitting volley, Goallball και τρέξιμο με συνοδό. Για την εκτέλεση των παιχνιδιών χρειαζόταν η συνεργασία μεταξύ των παικτών. Όταν τα παιδιά είχαν κλειστά τα μάτια τους, έπρεπε να είναι συγκεντρωμένα και να ακούν τις οδηγίες του συμπαίκτη-βοηθού τους.

Ήταν μια ευχάριστη δράση με τα παιδιά και το πιο σπουδαίο ήταν ότι συνειδητοποίησαν ότι η αναπηρία δεν είναι εμπόδιο στον αθλητισμό.

Η δύναμη ψυχής και η θέληση των Ατόμων με Αναπηρία είναι τεράστια και ισχυρή παρά τις δυσκολίες τους. Και ας μη ξεχνάμε ότι όλοι είμαστε εν δυνάμει ανάπηροι!!!

Πατήστε στην παρακάτω εικόνα για να δείτε φωτογραφίες από τη δράση:

Επίσης η εικόνα που ακολουθεί θα σας οδηγήσει στην παρουσίαση που έγινε από τον εκπαιδευτικό παράλληλης στήριξης κ. Βασίλη Ρακή , στα πλαίσια των δράσεων που πραγματοποιήθηκαν: