Την Τετάρτη 27 Μαρτίου, οι μαθητές /τριες της Δ΄ και της Ε΄ τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στον Άγιο Ισίδωρο, μια εκκλησία κόσμημα για το νησί μας που έχουμε την τύχη να βρίσκεται κοντά στο σχολείο μας.  Η αρχαιολόγος που είναι υπεύθυνη για τις ανασκαφές οι οποίες γίνονται στον χώρο έξω από τον ναό ξενάγησε τα παιδιά στο εσωτερικό του, τους μίλησε για την ιστορία και την αρχιτεκτονική του, καθώς επίσης και για τον βίο του Αγίου Ισιδώρου και τον μαρτυρικό του θάνατο. Στη συνέχεια, τα οδήγησε στον χώρο των ανασκαφών όπου τους εξήγησε την πορεία με την οποία γίνονται οι εργασίες της ανασκαφής. Εκεί, τα παιδιά πήραν μία γεύση από τη μαγεία της δουλειάς του αρχαιολόγου, του συντηρητή αλλά και του εργάτη που φέρνει στο φως αντικείμενα του παρελθόντος, βοηθώντας μας να έχουμε μια καλύτερη εικόνα για το πώς ήταν η ζωή στο μακρινό παρελθόν!

Δ΄ Τάξη: Έφη Παληού