Την Τρίτη 16 Απριλίου η Ομάδα Όμικρον, ομάδα εθελοντικής δράσης του νησιού μας, επισκέφτηκε το σχολείο μας και υλοποίησε ενημερωτική δράση με τους μαθητές/τριες  της Δ΄ και της ΣΤ΄ τάξης. Δύο μέλη της έκαναν μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση με διαφάνειες και πληροφόρησαν τα παιδιά για την ιστορία της ομάδας, τις εγκαταστάσεις, τους στόχους και τις δράσεις της. Επίσης, τα ενημέρωσαν για τα είδη των δασών στο νησί μας, καθώς και για τα φυτά και τα ζώα που συναντάμε σε αυτά. Τόνισαν τους κινδύνους που απειλούν τα δάση μας και τι μπορούμε να κάνουμε για να τα προστατέψουμε.  Στο τέλος, επιφύλαξαν στα παιδιά μια ευχάριστη έκπληξη, ένα επιτραπέζιο παιχνίδι: «Ο φύλακας του δάσους», νικητής του οποίου ήταν η ομάδα που θα κατάφερνε να φτάσει πρώτη στο 100. Η διαδρομή προς τον τελικό στόχο είχε και κάποια τετράγωνα με κάρτες ερωτήσεων. Αυτές οι ερωτήσεις έδωσαν στα παιδιά τη δυνατότητα να ανακαλέσουν στη μνήμη τους κάποιες από τις πληροφορίες που απέκτησαν στο πρώτο μέρος της δράσης, την παρουσίαση.   Ευχαριστούμε θερμά την Ομάδα Όμικρον για τη συνεργασία της με το σχολείο μας. Η εθελοντική προσφορά της για την προστασία του περιβάλλοντος ευαισθητοποιεί τους μαθητές/τριες του σχολείου μας σε περιβαλλοντικά θέματα και τους εμπνέει για ανάλογες δράσεις.

Δ΄ Τάξη: Έφη Παληού