Σήμερα πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας. Τα παιδιά κάθισαν αναπαυτικά στον ειδικό χώρο χαλάρωσης κι απόλαυσαν αποσπάσματα από διάφορα κλασικά λογοτεχνικά βιβλία , κατάλληλα για την ηλικία τους. Τέλος , με τη βοήθεια της κας Ράλλη, υπεύθυνης της βιβλιοθήκης  διάλεξαν και δανείστηκαν βιβλία των ενδιαφερόντων τους.

Όποιο παιδί-αναγνώστης δανειστεί κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο από τη σχολική βιβλιοθήκη έχει ένα μήνα για να το διαβάσει. Όταν το επιστρέφει , έχει απαντήσει σύντομα σε κάποιες  ερωτήσεις σχετικές με το βιβλίο που διάβασε (ποιος είναι ο τίτλος, ποιος ο συγγραφέας του βιβλίου, η ιστορία με λίγα λόγια, τι μου άρεσε περισσότερο). Αν οι ερωτήσεις είναι σωστά γραμμένες κερδίζει τον έπαινο φιλαναγνωσίας. Οι αναγνώστες ή οι αναγνώστριες που θα συγκεντρώσουν τους περισσότερους επαίνους θα κερδίσουν μέχρι τα Χριστούγεννα κύπελλα φιλαναγνωσίας! Με τον τρόπο αυτόν τα παιδιά έχουν επιπλέον κίνητρα για να δανείζονται και να διαβάζουν περισσότερα βιβλία. Άλλωστε , διαβάζοντας ένα καλό βιβλίο κερδίζουν πάντα!